Výsadby - Šustrova cesta

Výsadby - Šustrova cesta

6.11.2020

Šustrovu cestu doplnily nové stromy z Programu péče o krajinu.

Šustrova cesta je historickou spojnicí mezi lokalitami Krásný Studenec a Horní Oldřichov na Děčínsku. Její neodmyslitelnou součástí jsou nejen historické památky a krásné výhledy na Děčín s přilehlým okolím, ale zejména její doprovodné stromořadí, které kromě krajinářské hodnoty poskytuje také domov řadě živočichů.

Pro obnovu oblíbené vycházkové cesty nechalo v minulých letech Statutární město Děčín zpracovat projekt opravy cesty, jehož součástí byla také obnova stromořadí, která počítala s dosadbou stromů do prázdných míst. Opravu cesty a stávajících „Božích muk“ se již městu podařilo zrealizovat. Pro plánovanou výsadbu stromů se rozhodlo, tak jako jiné obce v CHKO, využít spolupráce s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky.

Kromě spolupracujících organizací chtělo město do projektu obnovy cesty zapojit také veřejnost, a proto se rozhodlo nabídnout k adopci vysazované dřeviny. „Adoptivní rodiče“ měli možnost nejen přispět na následnou údržbu dřevin v roce 2021, ale v případě zájmu jim byla nabídnuta také přítomnost při výsadbě.

Z prostředků Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí proběhla výsadba 19 ks alejových stromů, v zastoupení javor klen a dub letní, a 19 ks vysokokmenů ovocných stromů, v zastoupení jabloně - odrůda ´Sudetská Reneta´ a třešně - odrůdy ´Granát´ ´Karešova´. Věříme, že společnými silami se nám podaří doprovodnou alej Šustrovy cesty zachovat.

Sustrova_cesta_vysadba_Svirlochova

Šustrova cesta - výsadba, Foto: Zdeňka Švirlochová

 

Sustrova_cesta_cedulka_Kopecka

Šustrova cesta - cedulka, Foto: Šárka Kopecká

Sustrova_cesty_vysadba_dub_Kopecka

Šustrova cesta - výsadba, dub, Foto: Šárka Kopecká

 

Regionální pracoviště Správa CHKO  České středohoří

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt